Ako deti obliecť v zime správne?

Všetci rodičia sa nejeden krát zamysleli nad tým, či je hlavne počas chladných jesenných a zimných dní, ich malá ratolesť správne oblečená. Niekto rád oblieka viac, aby mal istotu, že dieťa neprechladne, niekto sa zasa snaží dieťa otužovať a neprehrievať. Ako nájsť ten správny kompromis?

Už ste určite počuli o vrstvení oblečenia. Oblečenie by malo tvoriť tri základné vrstvy, pričom dôležité je najmä jeho materiálové zloženie.

Prvá spodná vrstva by mala zabezpečiť pocit tepla a sucha a pritom odvádzať pot a vlhkosť. Ideálne sú prírodné materiály ako je vlna a bavlna, prípadne ich zmesi (u vlny) pre lepšie vlastnosti. Pre maličké deti, ktoré sa veľa nehýbu, skôr ležia v kočíku sa volí zväčša biela, 100% bavlna, ktorá neobsahuje farbivá, na ktoré môže byť jemná detská pokožka mimoriadne citlivá. Pre staršie deti, ktoré sú už vystavené poveternostným vplyvom, hýbu sa a potia, existujú rôzne zmesi vlny. Vlna je ideálna na udržiavanie tepelného komfortu a správne zvolená zmes, vie byť pre dieťa veľmi príjemnou a pohodlnou voľbou.

Druhá vrstva je tepelný izolant, je to hrejivá vrstva, má v chladnom počasí dodávať tepelný komfort a pritom by nemala blokovať prestup vlhkosti ďalej od tela.

Tretia vrstva by mala mať niekoľko základných vlastností, chrániť voči vetru, vode ale zároveň byť priedušná a pri deťoch tiež aj oderuvzdorná, aby oblečenie aj čosi vydržalo, keďže deti vedia dať oblečeniu poriadne zabrať.

Problém je, že kvalitného detského zimného oblečenia je na Slovensku nedostatok. Veľké reťazce sa cenou a dizajnom oblečenia tlačia v jeho predaji na prvé priečky, ale materiálovo a kvalitatívne dosť pokrivkávajú. Kúpiť vlnené detské termoprádlo alebo funkčnú prípadne páperovú zimnú detskú bundu či zimný detský overal je u nás problém. Nestalo sa vám už, že ste síce kúpili krásnu detskú zimnú bundu, ale dieťaťu v nej bolo zima, alebo ste ju museli po prvom praní vyhodiť? Niekedy sa možno oplatí zainvestovať trochu viac a mať istou, že sa na zimné oblečenie môžem spoľahnúť. Kto, ak nie takí severania môžu o zimnom oblečení vedieť viac? Fínska značka Reima, ktorá začína získavať popularitu pomaly už aj na Slovensku, vyrába detské oblečenie už 70 rokov. Inšpirujte sa, pozrite si stránku, ktorá takéto oblečenie ponúka www.outdoorkids.sk a doprajte svojim deťom, tráviť voľný čas čo najviac vonku, v teple, suchu a pohodlí za každého počasia.

Detské zimné bundy:

http://www.outdoorkids.sk/obchod/?druhy=zimne-bundy,paperove-bundy

Detské zimné overaly:

http://www.outdoorkids.sk/obchod/?druhy=zimne-overaly

Detské vlnené termoprádlo:

http://www.outdoorkids.sk/obchod/?druhy=termopradlo