Napovie horoskop o nás viac, predpovie pravdivo úspešnú lásku či šťastie v kariére?

Horoskopy vychádzajú z astrologického rozloženia planét a ďalších astrologických prvkov (napr. systém 12 domov, ktorý je odvodený od otáčania Zeme okolo svojej osi). Podľa postavenia planét v okamihu nášho narodenia môže astrológia určiť, ktoré planéty nás v živote ovplyvňujú.

Astrológia (narozdiel napr. od veštenia) je založená na princípe matematických výpočtov.

Horoskop teda vychádza z akéhosi schematického obrazca v ktorom sú zakreslené dôležité astrologické body (pozície Slnka, Mesiaca atď.) v konkrétnom časovom vymedzení a mieste, ktoré najčastejšie predstavujú dátum a miesto narodenia. Každá planéta totiž predurčuje charakteristické vlastnosti.

Horoskopy predstavujú dôkladné pozorovanie a meranie pohybov planét a súhvezdí, ktoré prechádzajú cez jednotlivé znamenia zverokruhu. Prioritne slúžia na určenie charakteru osoby a poukazujú na pravdepodobné tendencie nasledujúcich období. Horoskop nemá tendencie presne uhádnuť budúcnosť (čo sa nám stane a neminie nás), ale naznačuje oblasti v ktorých by sa nám malo dariť a v ktorých naopak nie.

Samozrejme, nájde sa veľké množstvo skeptikov – ľudí, ktorí horoskopy a ich pravdivosť považujú za úplnú hlúposť a nezmysel. Svoje presvedčenie obhajujú pomocou viacerých tvrdení: napr. astrológia je založená iba na placebo efekte (jedná sa len o „sebanaplňujúce proroctvo“), moment narodenia ako určujúci bod (dátum samotného počatia je podľa nich dôležitejší ako dátum pôrodu, ktorý sa dá ovplyvniť umelým vyvolaním pôrodu či cisárskym rezom)

Napriek tomu, mnohí ľudia nedajú na horoskopy dopustiť a denne ich vyhľadávajú, aby sa dozvedeli čo by im nasledujúce hodiny, dni a týždne hviezdy predpovedajú, na čo si majú dávať pozor, alebo v akej sfére života sa môžu cítiť sebavedomejší – lebo im jednoducho hviezdy prajú.