Výhodné nákupy v Číne?

Nákupy v čínskych e-shopoch sa už stali bežnou praxou.
Je to predsa také lacné, aj dopravu mám zadarmo a celkovo je to veľmi výhodné. Nebudem predsa kupovať 2 krát drahšie tu na Slovensku a podporovať tak nenažraného podnikateľa. Radšej využijem možnosť ušetriť a kúpim čo potrebujem priamo v čínskom eshope. No nie?
Skúsme na chvíľu predpokladať, že v Číne sa dá nakúpiť rovnako kvalitný tovar ako v SR za výrazne nižšie ceny. Neriešme ani fakt, že čínsky predajca má výrazne nižšie odvody so mzdy za zamestnanca, či poplatky do kadejakých fondov a tak aj výrazne nižšie náklady. To všetko mňa, ako kupujúceho predsa nezaujíma, ja chcem ušetriť a nebudem platiť viac, keď môžem platiť za rovnaký tovar oveľa menej.
Súhlasím, avšak som za fér prístup. Nemám najmenší problém s tým, ak niekto nakupuje priamo v Číne a obchádza tak distribučný reťazec. Je predsa právom každého človeka, aby svoje zarobené peniaze minul ako uzná za vhodné.
Vyžadujem však rovnaký prístup aj z druhej strany. Teda očakávam, že šetrenia chtiví jedinci pokorne príjmu, keď aj ja ako miestny zamestnávateľ uplatním svoje právo ušetriť a namiesto zbytočne drahého Slováka zamestnám o polovicu lacnejšieho Ukrajinca. Veď je to také výhodné. Nebudem predsa podporovať „nenažraného Fera“ a platiť mu 2 krát viac ako Ukrajincovi. Veď môžem ušetriť a to je výhodné. Že má Slovák omnoho vyššie životné náklady? Tak ako šetrivcov netrápi, že slovenský podnikateľ má mnohonásobne vyššie náklady v porovnaní s čínskym predajcom, mňa predsa nemusia zaujímať náklady na život slovenského zamestnanca.
Ak sa vám vízia takejto reality nepozdáva, tak pred každým nákupom premýšľajte. Keď totiž utratíte peniaze u malého predajcu na Slovensku, nepomáhate tým generálnemu riaditeľovi k novej vile, ale malému Miškovi k novej lopte, či Zuzke k jej vysnívaným topánkam.
Lacný a výhodný nákup totiž ani zďaleka nie je to isté.

www.onlinetoner.sk