Kedy zvoliť zubný implantát?

Mostíky a zubné implantáty sú najčastejšie volenými náhradami chýbajúcich zubov. Kedy a prečo je vhodnejšie vybrať si zubný implantát?

Čo je to zubný implantát?

Zubný implantát prestavuje náhradu zubného koreňa. Náhrada sa vsadí priamo do sánky tam, kde bol predtým koreň zuba. Do ústnej dutiny z implantátu prečnieva len kúsok, na ktorý sa nasadí zubná korunka alebo mostík. Implantáty sú v ústnej dutine umiestnené fixne.

Pomocou implantátu je chýbajúci zub nahradený tak, že spĺňa všetky funkcie pôvodného zuba a je jeho vernou kópiou, takže váš úsmev bude vyzerať opäť veľmi prirodzene. Navyše si môžete dopriať všetky jedlá, ktoré máte radi a nemusíte sa nijako obmedzovať.

Zubný implantát dokáže nahradiť nielen jeden zub ale aj celé zuboradie. Vďaka tomu dokáže zabezpečiť lepšiu artikuláciu ako pri zubnej protéze.

Výhodou oproti zubnému mostíku je fakt, že nie je potrebné zbrusovať a tým poškodzovať okolité zdravé zuby.

Kto je vhodný kandidát?

Celému procesu implantácie predchádza niekoľko stretnutí s implantológom, ktorý nakoniec umelý koreň vpravuje do čeľustnej kosti. Pred vsadením implantátu  prejde pacient vyšetrením celkového zdravotného stavu, aby lekár zistil, že sú náhrady naozaj vhodné.

Za nevhodných kandidátov sa považujú ťažkí fajčiari, ľudia s ochorením pečene, krvi, ľudia s osteoporózou alebo s vážnym ochorením imunitného systému.

Okrem zdravotného stavu lekári skontrolujú i polohu sánkového nervu, aby neprišlo ku zasiahnutiu trojklanného nervu.

Hoci zubné implantáty predstavujú drahšiu verziu doplnenia zubu, je dôležité povedať, že práve implantáty sú najvyspelejšou zubnou náhradou dnešnej doby. Okrem toho je výsledok veľmi autentický a zub dokáže splniť všetky funkcie pôvodného zubu, čo umožní pacientovi opäť prežívať plnohodnotný spokojný život.

 

Hygiena na prvom mieste

 Po zavedení implantátu a zubnej korunky odporúčajú niektorí lekári bielenie zubov, a to najmä preto, aby sa zjednotila farba zubného oblúka.

Dôležité je však nezabúdať, že aj po zavedení zubných implantátov, je dentálna hygiena prvoradá. Nielenže vás ochráni od zbytočných zubných kazov, ale tiež zabráni aby nedostatočná hygiena ústnej dutiny a zubov zapríčinila zhoršenie zdravotného stavu pacienta.